- Koncerty
- terminy koncertów
- galeria zdjęć
- relacje z koncertów
- Wieści
- wieści muzyczne
- kocioł
- dodaj wieść
- Płyty
- recenzje płyt
- zapowiedzi premier
- Wywiady
- wywiady
- Ogłoszenia
- ogłoszenia drobne
- dodaj ogłoszenie
- Zobacz
- wywiady
- forum
- linki
- rekomenduj muzykę
- korozja
- sondy - archiwum
- Redakcja
- o nas
- szukamy pomocników
- reklama
- polityka cookies
- kontakt
- Konto
- zaloguj się
- załóż konto
- po co?
Dark Tranquillity i Tiamat na "Mystic Festival 2025"
Do składu przyszłorocznej edycji "Mystic Festival" w Gdańsku dołączyły Dark Tranquillity, Tiamat, Green Lung i Cobra the Impaler. Wcześniej swój udział potwierdzili: King Diamond, In Flames, W.A.S.P., Apocalyptica, Cradle of Filth, Exodus, Suicidal Tendencies, Jerry Cantrell, Beherit, Eagles of Death Metal, Pentagram, Nile, The Kovenant, Alcest, Oranssi Pazuzu, Archgoat, Skeletal Remains, Cattle Decapitation, Whitechapel, Combichrist i Perturbator. Festiwal odbędzie się w dniach od 4 do 7 czerwca 2025 roku na terenie "Stoczni Gdańskiej".
Dark Tranquillity, Warszawa 5.12.2022, fot. Łukasz "Luxus" Marciniak
Dark Tranquillity promuje obecnie swój trzynasty longplay studyjny, zatytułowany "Endtime Signals". Ukazał się on 16 sierpnia 2024 roku za sprawą Century Media Records. Na wydawnictwie znalazło się dwanaście kompozycji. Materiał powstał w pomocą inżynierów dźwięku Andersa Lagerforsa i Alexandra Backlunda. Miksami i masteringiem zajął się Jens Bogren. Okładkę przygotował Niklas Sundin, były gitarzysta grupy.
W marcu 2020 roku gitarzysta i współzałożyciel grupy Niklas Sundin poinformował o wycofaniu się z czynnego udziału w Dark Tranquillity - powodem było zmęczenie życiem w trasie. Gitarzyści Johan Reinholdz i Christopher Amott, którzy przez trzy lata wspierali zespół na żywo, w roku 2020 dołączyli do Dark Tranquillity na stałe. W roku 2022 wymieniono sekcję rytmiczną: nowym basistą został Christian Jansson, a za bębnami zasiadł Joakim Strandberg-Nilsson. Christopher Amott opuścił formację rok później.
Dark Tranquillity powstał w 1991 roku, wcześniej przez dwa lata kapela funkcjonowała pod nazwą Septic Broiler. Zespołowi od początku przewodzi wokalista Mikael Stanne. Debiutancka demówka, pt. "Trail of Life Decayed", ukazała się jeszcze w 1991 roku.
Tiamat, Aleksandrów Łódzki 9.09.2022, fot. Verghityax
Dyskografię Tiamat zamyka album "The Scarred People". Jego premiera miała miejsce 2 listopada 2012 roku, pod banderą Napalm Records. Materiał zarejestrowany został w "Woodhouse Studios" w niemieckim Hagen. Za produkcję odpowiada Siggi Bemm. W przeszłości Johan Edlund i jego formacja wielokrotnie korzystali z usług Siegfrieda Bemma - miało to miejsce podczas sesji nagraniowych do "The Astral Sleep", "Clouds", "Wildhoney", "A Deeper Kind of Slumber" i "Amanethes".
Tiamat powstał w 1987 roku w Sztokholmie jako Treblinka. Dwa lata później Johan Edlund i basista Jorgen Thulberg rozstali się z pozostałymi muzykami i przemianowali grupę na Tiamat. 7 czerwca 1990 roku światło dzienne ujrzał pełnometrażowy debiut studyjny zespołu, pt. "Sumerian Cry".
Na "The Astral Sleep" - swoim drugim longplayu studyjnym - Tiamat porzucił blackmetalowe wpływy na rzecz mieszanki rocka gotyckiego i doom metalu. Ten kierunek udoskonalony został na następnym albumie, zatytułowanym "Clouds". Składający się z ośmiu kompozycji materiał zarejestrowany został w niemieckim "Woodhouse Studio", pod okiem Waldemara Sorychty. Jeszcze przed sesją nagraniową skład opuścił basista Jorgen Thullberg, a jego miejsce zajął Johnny Hagel. Ponadto do grupy dołączył klawiszowiec Kenneth Roos - wcześniej Szwedzi korzystali w tej materii z pomocy muzyka sesyjnego. "Clouds" ukazał się 2 grudnia 1992 roku nakładem Century Media.
Pomimo pozytywnego przyjęcia ze strony fanów i krytyków, Johan Edlund nie był zadowolony z ostatecznego kształtu "Clouds". W kwietniu 1994 roku światło dzienne ujrzał pierwszy koncertowy album Tiamat, pt. "The Sleeping Beauty - Live in Israel". Już po jego premierze Edlund zwolnił wszystkich członków zespołu, oprócz Johnny'ego Hagela. Do pracy nad następcą "Clouds", który miał nosić tytuł "Wildhoney", zatrudniono muzyków sesyjnych: Larsa Skolda na perkusji, Magnusa Sahlgrena na gitarze i Waldemara Sorychtę na klawiszach. Wokale żeńskie nagrała gościnnie Birgit Zacher, z której usług w przyszłości skorzystał portugalski Moonspell. Na "Wildhoney" Johan Edlund na dobre porzucił deathmetalowe wokale, a sama muzyka stała się bardziej progresywna. Album trafił do sprzedaży 1 września 1994 roku, stając się jednym z najlepiej sprzedających się wydawnictw Century Media.
Brytyjczycy z Green Lung nadal ogrywają swój trzeci longplay studyjny, pt. "This Heathen Land". Ujrzał on światło dzienne 3 listopada 2023 roku za sprawą Nuclear Blast. Składający się z dziewięciu kompozycji materiał powstał w "Blank Studios" i "Bear Bites Horse Studios". Miksami zajął się Tom Dalgety, za mastering odpowiada Robin Schmidt.
Green Lung powstał w 2017 roku w Londynie - grupa tworzy muzykę z pogranicza stoner i doom metalu. Jeszcze w tym samym roku Anglicy zadebiutowali demówką "Green Man Rising". Dwa lata później ukazał się pierwszy longplay kapeli, pt. "Woodland Rites".
Cobra the Impaler gra progresywny metalcore. Zespół promuje obecnie swój drugi longplay studyjny, pt. "Karma Collision". Ukazał się on 31 maja 2024 roku.
Karnety czterodniowe na "Mystic Festival 2025" nabyć można w cenie 799 zł. Karnety VIP, zapewniające między innymi zestaw festiwalowych gadżetów oraz dostęp do strefy VIP, kosztują 1299 zł.