- Koncerty
- terminy koncertów
- galeria zdjęć
- relacje z koncertów
- Wieści
- wieści muzyczne
- kocioł
- dodaj wieść
- Płyty
- recenzje płyt
- zapowiedzi premier
- Wywiady
- wywiady
- Ogłoszenia
- ogłoszenia drobne
- dodaj ogłoszenie
- Zobacz
- wywiady
- forum
- linki
- rekomenduj muzykę
- korozja
- sondy - archiwum
- Redakcja
- o nas
- szukamy pomocników
- reklama
- polityka cookies
- kontakt
- Konto
- zaloguj się
- załóż konto
- po co?
Witchfynde X na "Black Silesia Festival"
Witchfynde X - zespół kontynuujący dzieło Witchfynde - dołączył do składu szóstej edycji "Black Silesia Festival". Wcześniej swój udział potwierdziły Razor, Bulldozer, Eurynomos, Mortuary Drape i Denial of God. Wydarzenie odbędzie się w dniach 16 i 17 czerwca 2023 roku na terenie grodu rycerskiego w Byczynie.
Heavymetalowy Witchfynde powstał w 1973 roku w Derbyshire, gdy perkusista Gra Scoresby poznał gitarzystę Montalo, udzielającego się wówczas w grupie Atiofel. Skład uzupełnili basista Richard Blower i wokalista Neil Harvey. W 1975 roku dwaj ostatni rozstali się z kapelą, a ich miejsce zajęli odpowiednio Andro Coulton i Steve Bridges. W 1979 roku kwartet wszedł do "Fairview Studio", gdzie zarejestrował swój debiutancki album, pt. "Give 'Em Hell". Latem 1980 roku formacja ruszyła w trasę koncertową w towarzystwie Def Leppard. W międzyczasie Andro Coultona na basie zastąpił Pete Surgey. Idąc za ciosem, Brytyjczycy wrócili do "Fairview Studio" i zrealizowali swój drugi longplay, pt. "Stagefright". Z uwagi na pogarszające się stosunki z wytwórnią Rondelet Records, z Witchfynde odszedł Steve Bridges. Jeszcze w 1980 roku nowym wokalistą zespołu został Luther Beltz. Z Lutherem grupa nagrała dwa longplaye: "Cloak & Dagger" i "Lords of Sin". W 1984 roku, kiedy odpowiedzialna za wydanie "Lords of Sin" wytwórnia Mausoleum Records zbankrutowała, co pociągnęło za sobą brak promocji, Witchfynde zakończył działalność.
W 1999 roku Montalo, Gra Scoresby i Pete Surgey reaktywowali Witchfynde. Luther Beltz nie wyraził zainteresowania powrotem, wobec czego pozostali muzycy zatrudnili wokalistę Harry'ego Harrisona, prywatnie wieloletniego fana kapeli. W tym składzie powstały dwa longplaye: "The Witching Hour" w 2001 roku i "Play It to Death" w 2008 roku.
W 2008 roku za mikrofonem ponownie stanął Luther Beltz. Sześć lat później formacja przeobraziła się w kwintet, przyłączając drugiego gitarzystę w osobie Traceya W. Abbotta. W roku 2018 Pete Surgey przeszedł na muzyczną emeryturę - jego miejsce na basie zajął Ian Hamilton. W roku 2020 - w klubie "Trillions" w Newcastle - odbył się ostatni występ Witchfynde z Montalo, Grahamem Scoresbym i Lutherem Beltzem. W czasie pandemii kapela zaprzestała działalności koncertowej.
W 2023 roku Tracey W. Abbott i Ian Hamilton, z błogosławieństwem Montalo, powołali do życia projekt Witchfynde X. W jego ramach wykonują na żywo materiał ze wszystkich albumów Witchfynde. Skład uzupełniają Mark Hale na wokalu, Ian "Vim" Smith na drugiej gitarze i Lucas Gurney na perkusji.