- Koncerty
- terminy koncertów
- galeria zdjęć
- relacje z koncertów
- Wieści
- wieści muzyczne
- kocioł
- dodaj wieść
- Płyty
- recenzje płyt
- zapowiedzi premier
- Wywiady
- wywiady
- Ogłoszenia
- ogłoszenia drobne
- dodaj ogłoszenie
- Zobacz
- wywiady
- forum
- linki
- rekomenduj muzykę
- korozja
- sondy - archiwum
- Redakcja
- o nas
- szukamy pomocników
- reklama
- polityka cookies
- kontakt
- Konto
- zaloguj się
- załóż konto
- po co?
Nie żyje Alan Lancaster, były basista Status Quo
Alan Lancaster, były basista i współzałożyciel Status Quo, zmarł 26 września 2021 roku w swoim domu w Sydney. Muzyk od pewnego czasu chorował na stwardnienie rozsiane. Miał 72 lata.
Alan Charles Lancaster przyszedł na świat 7 lutego 1949 roku w Peckham, w południowym Londynie. W 1962 roku poznał Francisa Rossiego, z którym uczęszczał do tej samej szkoły. Razem założyli zespół The Scorpions, który wkrótce przemianowali na The Spectres. Już z Johnem Coghlanem za perkusją, The Spectres wystąpił w ośrodku wczasowym Butlin's w Minehead - tam spotkali Ricka Parfitta, udzielającego się wówczas w trupie kabaretowej.
W 1967 roku formacja po raz kolejny zmieniła nazwę, tym razem na Traffic Jam. Za namową Pata Barlowa, swojego menedżera, muzycy zaprosili do współpracy Ricka Parfitta, oferując mu stanowisko gitarzysty rytmicznego i wokalisty. Jeszcze w tym samym roku Traffic Jam stał się Status Quo.
W styczniu 1968 roku Status Quo wydał singiel "Pictures of Matchstick Men", który okazał się przebojem, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w USA. Od tego czasu Alan Lancaster zarejestrował z kapelą szesnaście longplayów studyjnych. Przełom nastąpił w 1972 roku, za sprawą wydanego dla Vertigo Records albumu "Piledriver". Rok później, gdy zespół promował płytę w Australii, Alan poznał tam Dayle, swoją przyszłą małżonkę, którą poślubił w 1978 roku i z którą pozostał do końca życia.
Na początku lat 80. wzajemne relacje muzyków zaczęły się pogarszać. Kryzys osiągnął swoje apogeum podczas występu w "Milton Keynes Bowl" w 1984 roku. Rok później Francis Rossi i Rick Parfitt zaczęli pracować nad następcą albumu "Back to Back", jednak już bez udziału Alana Lancastera, który mieszkał podówczas w Australii. Bez jego wiedzy i zgody, nowym basistą Status Quo został John "Rhino" Edwards. W odpowiedzi Lancaster wytoczył dawnym kolegom proces, który zakończył się ugodą.
Po rozstaniu ze Status Quo Alan Lancaster udzielał się w australijskich grupach The Party Boys i The Bombers.
W 2010 roku zwaśnieni muzycy w końcu się pogodzili. W rezultacie Status Quo zagrał w marcu 2013 roku serię koncertów, pod szyldem "Frantic Four". Zgodnie z założeniem trasy, formacja powróciła do swojego najbardziej klasycznego składu: z Francisem Rossim, Rickiem Parfittem, Alanem Lancasterem i Johnem Coghlanem. W roku 2014 zespół powtórzył ten zabieg. Ostatni występ Alana Lancastera ze Status Quo miał miejsce 12 kwietnia 2014 roku w hali "O2" w Dublinie.