- Koncerty
- terminy koncertów
- galeria zdjęć
- relacje z koncertów
- Wieści
- wieści muzyczne
- kocioł
- dodaj wieść
- Płyty
- recenzje płyt
- zapowiedzi premier
- Wywiady
- wywiady
- Ogłoszenia
- ogłoszenia drobne
- dodaj ogłoszenie
- Zobacz
- wywiady
- forum
- linki
- rekomenduj muzykę
- korozja
- sondy - archiwum
- Redakcja
- o nas
- szukamy pomocników
- reklama
- polityka cookies
- kontakt
- Konto
- zaloguj się
- załóż konto
- po co?
Nie żyje Michał Giercuszkiewicz, były perkusista Dżemu
Michał Giercuszkiewicz, perkusista związany z takimi formacjami jak Dżem, Apogeum, Śląska Grupa Bluesowa, SBB, Krzak i Cree, zmarł 27 lipca 2020 roku. Muzyk miał 65 lat.
Michał Giercuszkiewicz, Chorzów 2016, fot. Verghityax
Michał Giercuszkiewicz przyszedł na świat 29 września 1954 roku w Katowicach. Jedne z pierwszych kroków w branży muzycznej stawiał w zespole Apogeum, w którego skład wchodzili również Jan Skrzek, Leszek Winder i Jerzy Kawalec. W 1981 roku perkusista dołączył do Dżemu, zastępując wówczas Leszka Falińskiego. Jeszcze w tym samym roku kapela zarejestrowała w studiu Polskiego Radia w Katowicach swój debiutancki singiel "Paw / Whisky". Po kilku roszadach personalnych, Dżem zrealizował drugi singiel, pt. "Dzień w którym pękło niebo / Wokół sami lunatycy". W roku 1984, podczas "FAMY" w Świnoujściu, Ślązacy nagrali album koncertowy.
Wkrótce po podpisaniu umowy menedżerskiej z Marcinem Jacobsonem, Dżem wszedł do studia Polskich Nagrań w Warszawie, aby zarejestrować materiał na "Cegłę", swój pierwszy longplay studyjny. Sesja nagraniowa miała miejsce na przełomie stycznia i lutego 1985 roku. Wydawnictwo ukazało się na winylu i kasecie magnetofonowej, szybko zyskując olbrzymią popularność. Po premierze Dżem intensywnie koncertował, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Owoc tych przedsięwzięć usłyszeć można na albumie "Absolutely Live" - znalazł się na nim zapis występu w krakowskim "Teatrze Stu" z 9 grudnia 1985 roku. Na początku 1986 roku Michał Giercuszkiewicz został wyrzucony z kapeli, z uwagi na swoje problemy z używkami. Mimo to, z Ryszardem Riedlem perkusista przyjaźnił się do końca życia. Tuż przed śmiercią wokalisty, Michał Giercuszkiewicz odwiedził go jeszcze w szpitalu, aby pomóc mu z goleniem.
W kolejnych latach bębniarz nagrywał z Cree, Leszkiem Winderem, Janem Skrzekiem, Józefem Skrzekiem i Śląską Grupą Bluesową. Około 1996 roku zamieszkał na tratwie w Zatoce Teleśnickiej.
W czerwcu 2020 roku Michał Giercuszkiewicz wydał swój jedyny album solowy, pt. "Wolność". Premiera odbyła się za sprawą Metal Mind Productions. W nagraniach gościnnie udział wzięli między innymi Anthimos Apostolis, Grzegorz Kapołka, Józef Skrzek, Leszek Winder i Krzysztof Głuch.