- Koncerty
- terminy koncertów
- galeria zdjęć
- relacje z koncertów
- Wieści
- wieści muzyczne
- kocioł
- dodaj wieść
- Płyty
- recenzje płyt
- zapowiedzi premier
- Wywiady
- wywiady
- Ogłoszenia
- ogłoszenia drobne
- dodaj ogłoszenie
- Zobacz
- wywiady
- forum
- linki
- rekomenduj muzykę
- korozja
- sondy - archiwum
- Redakcja
- o nas
- szukamy pomocników
- reklama
- polityka cookies
- kontakt
- Konto
- zaloguj się
- załóż konto
- po co?
Mark Lanegan nagrał album pod wpływem swej autobiografii
Wytwórnia Heavenly Recordings zapowiedziała premierę albumu Marka Lanegana zatytułowanego "Straight Songs of Sorrow". Materiał, nagrany z udziałem wielu gości, powiązany jest tematycznie z "Sing Backwards and Weep. A Memoir" - autobiograficzną książką amerykańskiego wokalisty, która ukaże się 30 kwietnia 2020 roku. Album wydany zostanie 8 maja. Muzyk udostępnił do odsłuchania utwór "Skeleton Key".
Rockowy wokalista Mark Lanegan zasłynął, śpiewając przez cały okres jej istnienia, czyli w latach 1985 - 2000, w psychodelicznogrunge'owej grupie Screaming Trees. Po jej rozpadzie wielokrotnie udzielał się na albumach i koncertach zespołu Queens of the Stone Age, którego w okresie nagrywania i promocji albumu "Songs for the Deaf" był też pełnoprawnym członkiem. Ponadto współpracował w swojej karierze między innymi z Masters of Reality, Mondo Generator, PJ Harvey, Melissą Auf der Maur i z supergrupą Mad Season oraz współtworzył projekt The Gutter Twins.
Pierwszy solowy album Marka Lanegana, zatytułowany "The Winding Sheet", ukazał się w 1990 roku, a ostatni, jedenasty, "Somebody's Knocking", 18 października 2019 roku. Część pozycji ze swojej dyskografii Amerykanin firmował nazwą Mark Lanegan Band.
W książce "Sing Backwards and Weep. A Memoir" urodzony w 1964 roku muzyk opisywać ma swoje życie, z uwzględnieniem problemów z narkotykami, od czasów trudnej młodości do początku XXI wieku. Wokalista podsumował proces twórczy i jego następstwa: "Pisząc książkę, nie doznałem katharsis. Dostałem tylko puszkę Pandory pełną bólu i nędzy. Wszedłem w nią głęboko i przypomniałem sobie gówno, które odstawiłem dwadzieścia lat temu. Ale gdy tylko skończyłem, zacząłem pisać te piosenki i uświadomiłem sobie, że jest w nich głębia uczuć, bo są powiązane ze wspomnieniami z książki. Nagły powrót do muzyki był ulgą. Wtedy uświadomiłem sobie, że to był dar tej książki: te piosenki. Jestem naprawdę dumny z tej płyty".
"Straight Songs of Sorrow" zawiera piętnaście utworów. W "Apples from a Tree" i "Hanging On (For DRC)" wystąpił Mark Morton - gitarzysta grupy Lamb of God. Znany z Led Zeppelin i Them Crooked Vultures John Paul Jones zagrał na melotronie w "Ballad of a Dying Rover". W "At Zero Below" jako wokalista pojawił się Greg Dulli z The Gutter Twins i The Afghan Whigs, a jako skrzypek - Warren Ellis z grup Grinderman i Nick Cave and the Bad Seeds. Nastrój w "Daylight in the Nocturnal House" stworzył Adrian Utley z Portishead. Z wokalistów ponadto: w "Ketamine" słychać Wesleya Eisolda, działającego też pod pseudonimem Cold Cave, a w "Eden Lost and Found" - Simona Bonneya z Crime & the City Solution. W "Churchbells, Ghosts" wystąpili pianista Ed Harcourt i basista Jack Bates. Żona Marka Lanegana, Shelley Brien, jest współautorką "Burying Ground" i "Eden Lost and Found", a także zaśpiewała w duecie z mężem w "This Game of Love". Produkcją materiału zajął się Alain Johannes.
Lista utworów:
1. I Wouldn't Want to Say
2. Apples from a Tree
3. This Game of Love
4. Ketamine
5. Bleed All Over
6. Churchbells, Ghosts
7. Internal Hourglass Discussion
8. Stockholm City Blues
9. Skeleton Key
10. Daylight in the Nocturnal House
11. Ballad of a Dying Rover
12. Hanging On (For DRC)
13. Burying Ground
14. At Zero Below
15. Eden Lost and Found