- Koncerty
- terminy koncertów
- galeria zdjęć
- relacje z koncertów
- Wieści
- wieści muzyczne
- kocioł
- dodaj wieść
- Płyty
- recenzje płyt
- zapowiedzi premier
- Wywiady
- wywiady
- Ogłoszenia
- ogłoszenia drobne
- dodaj ogłoszenie
- Zobacz
- wywiady
- forum
- linki
- rekomenduj muzykę
- korozja
- sondy - archiwum
- Redakcja
- o nas
- szukamy pomocników
- reklama
- polityka cookies
- kontakt
- Konto
- zaloguj się
- załóż konto
- po co?
Rozłam w TSA
Janusz Niekrasz, Marek Kapłon i Damian Michalski z TSA poinformowali, że będą kontynuować działalność bez gitarzystów Andrzeja Nowaka i Stefana Machela.
TSA, Wrocław 21.05.2016, fot. Marcin Goleń
W oświadczeniu muzyków czytamy: "Informujemy, że nasze wielokrotne propozycje wspólnego powrotu do aktywnej, muzycznej działalności zespołu TSA, nie znalazły zrozumienia i akceptacji Stefana Machela i Andrzeja Nowaka. W związku z tym zdecydowaliśmy się na kontynuowania działalności w nowym składzie personalnym. Naszym celem jest powrót do koncertowania i realizacja nowych nagrań. Pozdrawiamy fanów zespołu TSA i do zobaczenia na koncertach".
TSA zaliczany jest do grona prekursorów polskiego heavy metalu. Powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza Zatwarnickiego. Zespół zadebiutował w 1981 roku singlem "Mass Media / Wpadka". Dwa lata później światło dzienne ujrzał pierwszy longplay studyjny, zatytułowany po prostu "TSA".
W początkowym okresie działalności TSA czerpał inspirację z dokonań AC/DC i Led Zeppelin, jednak stopniowo rozwijał własny styl oparty na wokalizach Marka Piekarczyka. W latach 1981 - 1983 zespół grał po kilkaset koncertów rocznie, a sprzedaż płyt osiągnęła poziom setek tysięcy egzemplarzy. Poza Polską grupa koncertowała również we Francji i Niemczech, krajach Beneluksu, Czechosłowacji i Związku Radzieckim.
Pierwsza część historii TSA zakończyła się w 1989 roku. Wkrótce potem Stefan Machel, Janusz Niekrasz i Zbigniew Kraszewski reaktywowali TSA bez Marka Piekarczyka i Andrzeja Nowaka. W rezultacie między muzykami doszło do sporu o prawa do nazwy. Jednocześnie obok siebie istniało TSA Nowaka i Piekarczyka oraz TSA-Evolution Machela i Niekrasza. Ostatecznie w 1992 roku obie grupy zostały rozwiązane. W 1998 roku TSA powrócił w odnowionym składzie, jednak ponowne konflikty doprowadziły do jego rozpadu we wrześniu 1999 roku.
Ostatnia reaktywacja TSA nastąpiła w 2001 roku. Jej owocem był longplay studyjny "Proceder", który ukazał się w 2004 roku nakładem Metal Mind Productions. Płyta uzyskała nominację do nagrody "Fryderyka".