- Koncerty
- terminy koncertów
- galeria zdjęć
- relacje z koncertów
- Wieści
- wieści muzyczne
- kocioł
- dodaj wieść
- Płyty
- recenzje płyt
- zapowiedzi premier
- Wywiady
- wywiady
- Ogłoszenia
- ogłoszenia drobne
- dodaj ogłoszenie
- Zobacz
- wywiady
- forum
- linki
- rekomenduj muzykę
- korozja
- sondy - archiwum
- Redakcja
- o nas
- szukamy pomocników
- reklama
- polityka cookies
- kontakt
- Konto
- zaloguj się
- załóż konto
- po co?
TSA bez Marka Piekarczyka
Muzycy TSA poinformowali, że z końcem marca 2018 roku zespół opuścił wieloletni wokalista Marek Piekarczyk. Jego następcą został Damian Michalski, uczestnik piątej edycji programu "Voice of Poland".
TSA, "Rock Metal Fest 2009", fot. Dariusz "Lazarroni" Łasak
TSA zaliczany jest do grona prekursorów polskiego heavy metalu, powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza Zatwarnickiego. Zespół zadebiutował w 1981 roku singlem "Mass Media / Wpadka". Dwa lata później światło dzienne ujrzał pierwszy longplay studyjny, zatytułowany po prostu "TSA".
W początkowym okresie działalności TSA czerpał inspirację z dokonań AC/DC i Led Zeppelin, jednak stopniowo rozwijał własny styl oparty na wokalizach Marka Piekarczyka. W latach 1981 - 1983 zespół grał po kilkaset koncertów rocznie, a sprzedaż płyt osiągnęła poziom setek tysięcy egzemplarzy. Poza Polską grupa koncertowała również we Francji i Niemczech, krajach Beneluksu, Czechosłowacji i Związku Radzieckim.
Pierwsza część historii TSA zakończyła się w 1989 roku. Wkrótce potem Stefan Machel, Janusz Niekrasz i Zbigniew Kraszewski reaktywowali TSA bez Marka Piekarczyka i Andrzeja Nowaka. W rezultacie między muzykami doszło do sporu o prawa do nazwy. Jednocześnie obok siebie istniało TSA Nowaka i Piekarczyka oraz TSA-Evolution Machela i Niekrasza. Ostatecznie w 1992 roku obie grupy zostały rozwiązane. W 1998 roku TSA powrócił w odnowionym składzie, jednak ponowne konflikty doprowadziły do jego rozpadu we wrześniu 1999 roku.
Ostatnia reaktywacja TSA nastąpiła w 2001 roku. Jej owocem był longplay studyjny "Proceder", który ukazał się w 2004 roku nakładem Metal Mind Productions. Płyta uzyskała nominację do nagrody "Fryderyka".
Behemoth bez Nergala.
Kat bez Romana
TSA bez Piekarczyka
Kto kolejny?