- Koncerty
- terminy koncertów
- galeria zdjęć
- relacje z koncertów
- Wieści
- wieści muzyczne
- kocioł
- dodaj wieść
- Płyty
- recenzje płyt
- zapowiedzi premier
- Wywiady
- wywiady
- Ogłoszenia
- ogłoszenia drobne
- dodaj ogłoszenie
- Zobacz
- wywiady
- forum
- linki
- rekomenduj muzykę
- korozja
- sondy - archiwum
- Redakcja
- o nas
- szukamy pomocników
- reklama
- polityka cookies
- kontakt
- Konto
- zaloguj się
- załóż konto
- po co?
relacja: Sztywny Pal Azji, Szczytno "Agaton" 30.11.2018
miejsce, data: Szczytno, Agaton, 30.11.2018
Rok 2019 na dobre się rozpoczął, jesteśmy już w lutym, ale ja nie rozliczyłem się jeszcze do końca z koncertów ubiegłorocznych. Został mi do opisania występ formacji Sztywny Pal Azji w moim rodzinnym Szczytnie. To już druga wizyta tych muzyków w naszym mieście. Poprzednio zagrali w 2014 roku w pubie, którego już nie ma. Obecnie wystąpili w "Agatonie". Począwszy od ubiegłego roku na deskach tego klubu widzieliśmy zacnych wykonawców z kręgu polskiego rocka i okolic, takich jak Rezerwat, Kobranocka, Farben Lehre, Cochise i wreszcie Sztywny Pal Azji. Ekipa wystąpiła w prawie oryginalnym składzie, bo z pierwszym wokalistą - Leszkiem Nowakiem. Artyści wydali nawet w 2017 roku nową płytę, zatytułowaną "Szara". Liderem zespołu jest gitarzysta i autor wszystkich tekstów - Jarosław Kisiński.
Sztywny Pal Azji, Szczytno 30.11.2018, fot. Meloman
Podczas występu w "Agatonie" grupa skupiła się jednak na starym, wypróbowanym materiale muzycznym. Rozpoczęli od nagrania "Na moim strychu", a potem przypomnieli jeden z wielkich przebojów - "Spotkanie z...", znany też pod nazwą "Polska". Tekst tej piosenki co prawda nawiązuje do nazwy naszego kraju: "Nie gniewaj się na mnie Polsko, nie gniewaj się. Ja naprawdę bardzo kocham cię (....). Więc wybacz mi Polsko, że spóźniłem się. Więc wybacz, że na spotkanie spóźniłem się". Lecz Polska to imię dziewczyny. No i wyszło uniwersalnie, bo romantycznie i patriotycznie
Usłyszeliśmy też inne kawałki z pierwszego, najbardziej znanego albumu wydanego w 1987 roku. Wśród nich tytułowy "Europa i Azja", dalej: "Budujemy grób dla faraona", "Rock'n'rollowy robak", "Nieprzemakalni", "To jest nasza kultura", "Nic pewnego", "Proces" i oczywiście "Wieża radości, wieża samotności" pod koniec części zasadniczej oraz "Kurort" (czyli Zakopane) na bis. Warto przypomnieć, że w 2014 roku "Wieża..." uzyskała pierwsze miejsce w "Polskim Topie Wszech Czasów" radiowej Trójki. Artyści przedstawili też nagranie Republiki "Śmierć w bikini". Z najnowszego kompaktu poszedł tylko numer "Pocałunek w Rzymie". Koncert trwał dziewięćdziesiąt minut.
Sztywny Pal Azji, Szczytno 30.11.2018, fot. Meloman
Oprócz wymienionych muzyków formację tworzą obecnie również Zbigniew Ciaputa - perkusja i Paweł Nazimek - bas (obydwaj byli w składzie na początku działalności), a także Wojtek Wołyniak - klawisze, gitara i Krystian Różycki - instrumenty perkusyjne, klawisze, gitara (dołączyli w okresie późniejszym).
Przed i po koncercie można było nabyć najnowszy krążek zespołu, a także wydawnictwo "Europa i Azja Live", z koncertem na DVD oraz CD, który zarejestrowano 13 grudnia 2014 roku w Chrzanowie, skąd grupa się wywodzi.
Lista utworów: Na moim strychu, Spotkanie z..., Budujemy grób dla faraona, Rock'n'rollowy robak, Nowy J, Strzelec i rak, Nic pewnego, Proszek, Śmierć w bikini, Pocałunek w Rzymie, ...póki młodość w nas, Ameryka, Europa i Azja, Nasza praca, Kochałem cię, Proces, Obóz, Piękna dekada samobójców, Nieprzemakalni, To jest nasza kultura, Wieża radości wieża samotności, Nasze reggae. Bis: Łoże w kolorze czerwonym, Nie zmienię świata, Kurort.
dopiero potem załapałam, że to chyba sienkiewiczowski Azja.
W czasie próby dźwięku postawili pianino na środku sceny - i tak stało do końca nawet w czasie grania supportów. Bo się panu klawiszkowi tak uwidziało i tak ma być. A że utrudniało innym występ? Miał to w dupie.