- Koncerty
- terminy koncertów
- galeria zdjęć
- relacje z koncertów
- Wieści
- wieści muzyczne
- kocioł
- dodaj wieść
- Płyty
- recenzje płyt
- zapowiedzi premier
- Wywiady
- wywiady
- Ogłoszenia
- ogłoszenia drobne
- dodaj ogłoszenie
- Zobacz
- wywiady
- forum
- linki
- rekomenduj muzykę
- korozja
- sondy - archiwum
- Redakcja
- o nas
- szukamy pomocników
- reklama
- polityka cookies
- kontakt
- Konto
- zaloguj się
- załóż konto
- po co?
recenzja: Deep Purple "Machine Head"
"Machine Head" to druga znacząca płyta Deep Purple. Wydana w 1972 roku, stała się przełomowym wydawnictwem. Z jednej strony kontynuowała styl poprzedniej płyty, "In Rock", jednakże wprowadzała wiele nowych i na tamte czasy dosyć szokujących elementów: niesamowicie głośne gitary Blackmore'a (zdażały się przypadki tymczasowych ogłuchnięć po koncertach - Deep Purple zostali wpisani do Księgi Guinnessa jako najgłośniejsza grupa wszech czasów), mocny i czysty głos Gillana i klawiszowe popisy Lorda. Album był nagrywany między 6 a 21 grudnia 1971 roku w Montreux - szwajcarskim mieście znanym głównie z jazzowych koncertów. O problemach ze studiem opowiada jedna z najsłynniejszych piosenek XX wieku: "Smoke on the water".
Highway Star - bardzo szybko zagrane (i tak można szybciej - posłuchaj wersji Acid Drinkers). Niezła praca perkusji. Tekst mówi o tym, co było ważne w tamtych latach: szybkie samochody, panienki i wolny umysł. "Nobody gonna beat my car, It's gonna break the speed of sound". Zazwyczaj - nie jest to regułą - od tej piosenki Deep Purple zaczynają koncerty.
Maybe I'm A Leo - tutaj warto zwrócić uwagę na gitarkę, jak wszędzie zresztą, i na klawisze. Tekst o żalu po tym, jak ukochana kobieta odeszła.
"Maybe I'm a Leo, but I ain't a lion,
I'm hurting oh so bad, I want her now"
Pictures Of Home - Bardzo fajny utwór o tęsknocie za domem i samotności. Świetnie za spiewany przez Gillana - zwłaszcza ostatni wers refrenu długo się nuci.
"I'm alone here,
with emptiness eagles and snow,
unfriendliness chilling my body,
and whispering pictures of home"
Never Before - Jak wyżej - świetna robota Gillana. Znowu ktoś pokrzywdzony przez kobietę szuka pomocy u przyjaciela.
"Help me now please my friend,
I never felt so bad before,
never never before"
Smoke On The Water - co można napisac? Kiedyś wielki przebój, teraz klasyka. Tak genialny riff, że każdy zespół granie zaczyna od tego utworu. Piosenka, którą każdy słuszał: tekst o perypetiach w Montreux podczas nagrywania płyty - wszystko było ok, ale na koncercie Franka Zappy "some stupid with a flare gun, burned the place to the ground". Potem opis "akcji ratowniczej" i w końcu "we ended up the Grand Hotel, it was empty cold and bare", tam udało się nagrać, co miało zostać nagrane i na koniec: "I know we'll never forget. Smoke on the... "
Lazy - wszystko trwa 7 min. 20 sek. Z tego lwią część zajmują popisy Lorda - całkiem niezłe. Ma się wrażenie, że kolejne dzwięki zaczynają brzmieć od niechcenia, przypadkiem. Zaczyna się od kilku tonów, kończy na wielogłosowym współbrzmieniu. Warto usłyszeć to w całości na dobrym sprzęcie.
"You're lazy just stay in bed,
You don't want no money,
You don't want no bread"
Space Truckin' - bardzo fajne. No początku szybko, Gillan i Blackmore robią swoje, a potem wszystko zostaje na głowie Lorda. Niesamowite rzeczy potrafi robić na swoich organach.
"We had a lot of luck on Venus,
We always had a ball on Mars"
nie widzę też związku między krytykowaniem czyjejś recenzji a pisaniem własnej - czy jak napiszę własną to nikt nie może tego skomentować tylko w odpowiedzi pisać swoje pięć ekranów?
A redakcja proszona o elementarne poprawianie przekłamań i błędów recenzentów, bo młodzi się potem głupot uczą.
Materiały dotyczące zespołu
Najchętniej czytane recenzje
Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje
Black Sabbath "Paranoid"
- autor: Elwood
Metallica "Master Of Puppets"
- autor: Tomasz Kwiatkowski
- autor: Qboot
Iron Maiden "Brave New World"
- autor: Tomasz "YtseMan" Wącławski
- autor: piolo
- autor: Tomasz Kwiatkowski
- autor: Piotr Legieć
- autor: Rafał "Negrin" Lisowski
- autor: Marcin Bochenek
King Crimson "In the Court of the Crimson King"
- autor: Grzegorz Kawecki
Led Zeppelin "III"
- autor: Wickerman