zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 22 listopada 2024

recenzja: Ankh "Ankh"

26.06.2001  autor: Mauzer
okładka płyty
Nazwa zespołu: Ankh
Tytuł płyty: "Ankh"
Utwory: Początek; Hate and love; Kraina umarłych; Wiara; Bez imienia; Sen; Czekając na słońce; Nocne kwiaty; 24; Chleb i krew; Brama; Koniec
Wykonawcy: Piotr Krzemiński - gitara, wokal; Michał Jelonek - skrzypce; Jacek Gabryszek - instrumenty perkusyjne; Krzysztof Szmidt - gitara basowa
Wydawcy: Mega Czad
Premiera: 1993
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 10

Na początek garść informacji. Kielecki zespół Ankh powstał osiem lat temu, debiutował na Rock Festiwal w swoim rodzinnym mieście w 1993 roku, gdzie zdobył nagrodę publiczności. Tego samego roku wystąpił w Jarocinie, zgarniając prawie całą pulę nagród: II nagrodę jury, nagrodę głównego sponsora, dziennikarzy, publiczności oraz nagrodę wytwórni Mega Czad - możliwość nagrania płyty. W tych okolicznościach w lutym 1994 został wydany debiutancki album "Ankh", który mam przyjemność przedstawiać. Na marginesie dodam, że zespół, oprócz wspomnianego albumu, nagrał jeszcze: "Ankh - koncert akustyczny" , "Ziemia i Słońce" oraz "...będzie tajemnicą".

Z "Czarnym albumem" jestem od początku, od jego wydania. Zrobił na mnie duże wrażenie, ponieważ zespół w ciekawy sposób połączył delikatność, melancholijną grę skrzypiec z ostrymi, gitarowymi akordami (niestety na nowym albumie - "...będzie tajemnicą" - chłopcy zaczęli odchodzić od tej zasady i z zespołu skrzypcowo-gitarowo-perkusyjnego przeistaczają się w perkusyjno-gitarowo-skrzypcowy, ale to jest już całkowicie inna historia...).

W skrócie przedstawię utwory. Na początku jest ciekawe, tajemnicze i wprowadzające w inny świat - świat zespołu Ankh - intro. Następnie "Hate and Love", w którym po raz pierwszy można dostrzec dwa oblicza skrzypiec - wściekłe dźwięki przeplatają się z łagodnością, a gitara tylko temu wtóruje, w trzecim planie słychać perkusję rytmicznie wybijającą takty. Całość dobrze zaaranżowana, co składa się na ciekawy utwór, ale to dopiero początek...

"Kraina umarłych" to... heh, cover "Czterech pór roku" A. Vivaldiego. Ciekawe, ciekawe... choć moim zdaniem "24" według Paganiniego jest lepiej zrobione, lecz o tym w dalszej części recenzji. Kolejny utwór to "Wiara", lekki, łatwy i przyjemny, choć stopniowo pokazuje pazurki, zaczynając od przejścia w "ostrzejsze" gitarki, po czym następuje ankhowski kontrast akordów (skrzypce-gitara). Nie można zapomnieć o drugiej parze czyli perkusja-bass, która umiejętnie wtrąca swoje trzy grosze. "Bez imienia" jest wierszem Baczyńskiego, do którego napisano muzykę - dobrą i odzwierciedlającą klimat tekstu. Tak jak w wierszu, gdzie panuje chaos, również i tu można wyczuć muzyczny "bałagan".

"Sen" - cóż, utwór ciekawy, dobrze zrobiony. Szybkie tempo, fajna partia basu. Nie jest nastawiony tylko na skrzypce i bardzo dobrze, bo można by odczuć monotonię. "Czekając na słońce" i "Nocne kwiaty" trzeba samemu usłyszeć i ocenić. Dla mnie są to dobre utwory (hmm, zapewne jak całość albumu :) ). To kawałki ze zmiennym rytmem i tempem, nie każdy to lubi. Po "Nocnych kwiatach" nadciąga wspomniany "24" Paganiniego. Moim zdaniem miód. Nawet nie wiem co napisać... ;) Po prostu - Ankh. "Chleb i krew" jest zwrotem o 180 stopni po "24". Utwór utrzymany w klimacie balladowym. Smutek i zadumanie potęgowane są przez skrzypce, ale całość oparta jest na grze gitary klasycznej. "Brama" zaczyna się akompaniamentem pianina i recytacją utworu Dantego. Następnie wchodzą instrumenty perkusyjne, bass, gitara, skrzypce i zaczyna się kawałek w pełni instrumentalny. Bardzo piękna partia skrzypiec. "Koniec" jest niestety końcem tego albumu, utrzymanym w klimacie "Początku" czyli intra.

Tak, to już koniec płyty - dobrej moim zdaniem. Ankh zaprezentował porządną muzykę; ciekawe rockowe interpretacje Vivaldiego i Paganiniego, muzykę do poezji Baczyńskiego i Dantego. Ankh jako zespół bardzo się zmienia z albumu na album - i świetnie, ponieważ czegoś poszukuje, rozwija się. Ja opisałem ich pierwszą płytę, którą znam prawie od ośmiu lat. Uważam, że jest to ich najlepszy album - choć pozostałe płytki również są dobre, po tę sięgam z największą przyjemnością i jestem przekonany, że jeśli lubisz dobrego rocka, to "Ankh" sprawi Ci dużo przyjemności. Dlatego z czystym sumieniem stawiam ocenę: 10. Polecam!

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Ankh "Ankh"
Boomhauer
Boomhauer (wyślij pw), 2017-08-15 17:10:27 | odpowiedz | zgłoś
Ankh zagrał spoko koncert 12.08 na kieleckim Rynku, w ramach eventu "Piknik z Legionistami" (z okazji wkroczenia marszu szlakiem "Kadrówki" do Kielc, a także rocznicy wkroczenia tej prawdziwej "Kadrówki" ). Jako, że był do darmowy event dla ogólnej gawiedzi, więc oczywiście samym koncertem nie było zainteresowanych wiele osób, ale warto było być. A płyta ma być wkrótce.
re: Ankh "Ankh"
Wolrad
Wolrad (wyślij pw), 2017-06-07 18:24:25 | odpowiedz | zgłoś
Nie ma Ankh, za to jest Jelonek :)

Jakoś nie przepadam za tym drugim, a Ankh na początku super było.
re: Ankh "Ankh"
Boomhauer
Boomhauer (wyślij pw), 2017-06-07 15:38:07 | odpowiedz | zgłoś
Ankh istnieje, ale sporadycznie jest aktywny. Ludzie z zespołu prawdopodobnie normalnie pracują i tylko raz na jakiś czas dadzą jakiś pojedynczy koncert. Np. lider Piotr Krzemiński jest kierownikiem jednego z klubów młodzieżowych Wolna Strefa. Zajmują się one uczeniem młodzieży kreatywnych sposobów spędzenia wolnego czasu, zwłaszcza tej młodzieży zagrożonej patologiami. Są kluby Wolna Strefa i Młoda Strefa, zostały założone przez stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie i jest ich cała sieć w Kielcach i parę w województwie. Krzemiński pracuje w najstarszym z klubów Wolna Strefa przy Naruszewicza w Kielcach, gdzie oprócz szefowania, jest instruktorem muzyki.

Ale być może zacznie się coś więcej dziać w obozie Ankh, bo ma być nowa płyta "Tu jest i tam jest", może jakieś koncerty regularniejsze, a na serwisie biznes-music.pl jest ogłoszenie, że zespół Ankh szuka menadżera.Dobrze by było, bo jeśli jakiś zespół jest dumą Kielc, to właśnie oni. Powinni mieć status co najmniej jak Closterkeller. A żeby wiedzieć co się u Ankh dzieje to już trzeba śledzić kieleckie media, bo na stronie oficjalnej nic nowego od lat, a profil fejsbukowy też nie powala ilością postów.
re: Ankh "Ankh"
Ignacy (gość, IP: 80.192.11.*), 2014-08-01 02:14:32 | odpowiedz | zgłoś
Ankh przypomina mi lata technikum, zawsze dodawal kopa energetycznego. Ostatnim czasem odnalazlem go na youtube, muzyka miod malina
re: Ankh "Ankh"
Gieniu (gość, IP: 188.122.20.*), 2014-08-02 11:48:29 | odpowiedz | zgłoś
Tak, wczesny Ankh był świetny. Niestety pod koniec ich kariery byłem na koncercie na wrocławskich Juwenaliach i przeżyłem spore rozczarowanie. To już nie był ten sam zespół :(
Ankh
saxon01 (gość, IP: 83.4.85.*), 2010-04-04 23:35:28 | odpowiedz | zgłoś
no tak 1 płytka zrobiła wrażenie bo nikt tak nie grał w kraju,ale uważam że 2 płytka miała jad i klimat,to ich najlepsza płyta i bardzo żałuje,że zespół zniknął bo robili niesamowity klimat,surowy hard-rock + piekno klasycznych instrumentów + super wokal,Ankh to zespól dla wybranych,to nietylko muza to teksty!!!,byłem na ich koncercie lata temu w Jasle w JDK,cos pieknego,szkoda naprawde szkoda,że już niegrają(chyba),gdyby jeszcze wprowadzili syntezatorki,to było by pieknie!ale pozostaje nam muzyka z tych płyt a płytka biała,też jest super na relaks i zapomnienie sie w tym okrutnym swiecie choć na chwilke,jak najbardziej odpowiednia.
Zgadzam się
Kass (gość, IP: 81.186.224.*), 2009-08-03 17:58:26 | odpowiedz | zgłoś
co do oceny czarnego albumu, ale też co do tego, że później to już równia pochyła:( Pierwszy album Ankh towarzyszy mi już kupę lat, od urodzenia mojej córki towarzyszy też jej:)

Oceń płytę:

Aktualna ocena (186 głosów):

 
 
74%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

- Ankh

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Na ile płyt CD powinna być wieża?