zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 24 kwietnia 2025

patronujemy: Isis, Jesu i Neuma, Warszawa, dziedziniec Zamku Ujazdowskiego CSW 13.05.2005

9.05.2005  autor: materiały promocyjne

strona: 1 z 1

MIND YOUR EARS i CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ w W-wie zapraszają na jedyny w Polsce koncert:

ISIS (Ipecac Rec, USA)
JESU (ex - GODFLESH, UK)

+ support: NEUMA (PL)

piątek 13-go maja 2005
Warszawa - dziedziniec Zamku Ujazdowskiego CSW
Al. Ujazdowskie 6
otwarcie bram: 20.30 | start: 21.00

B I L E T Y:
55 pln (do 12 maja) | 66 pln (w dniu koncertu)

Sprzedaż:
Warszawa: Księgarnia CSW, Al. Ujazdowskie 6 (Zamek Ujazdowski),
SHORTCUT, ul. Bracka 25 (Traffic-Club),
Wrocław: SHORTCUT, ul. Kościuszki 34 (Pałacyk)
Ogólnopolska sprzedaż i rezerwacja internetowa: www.shortcut.pl

info: innocent@csd.pl

ISIS

A. Turner - wokal, gitara
A. Harris - perkusja
J. Caxide - bas
M. Gallagher - gitara
B.C. Meyer - elektronika, gitara, wokal

Muzyka bostońskiej formacji ISIS to niemal encyklopedyczny przykład charakterystycznej dla noise rocka żonglerki kontrastami. Isis poraża precyzją zmasowanych ciężkich riffów, by niepostrzeżenie i płynnie przejść do spokojnej, klimatycznej sekwencji dźwięków. Długie dziesięciominutowe kompozycje tworzą hipnotyczno - transową strukturę, leniwą i majestatyczną a zarazem agresywną i przytłaczającą zgiełkiem. Isis są muzycznymi perfekcjonistami, szczególną wagę przypisując niesamowicie gęstemu, monumentalnemu brzmieniu o olbrzymiej sile. Zespół produkuje swoje płyty z kliniczną precyzją, choć dźwięki powstające w czasie ich występów na żywo brzmią jeszcze bardziej zabójczo, niż na studyjnych krążkach.

Ich kunszt docenili m.in. sam Mike Patton zapraszając band do swojej wytwórni Ipecac, muzycy Neurosis, którzy uczynili to samo przed nim, czy Justin Chanceeller z Toola, który pojawił się gościnnie na najnowszym krążku "Panopticon". Lista osób remiksujących przedostanie dzieło zespołu "Oceanic" równiez wygląda imponująco (m.in. Mike Patton, Fennesz, Justin Broadrick (Jesu, Godflesh), James Plotkin (Phantomsmasher, ex-O.L.D.).

Isis powstali w Bostonie w 1997. Ich debiutancki album "Celestial" (Escape Artist, 2000) zdefiniował styl zespołu powstały na przecięciu post-industrialu, progresywnego metalu, noise`u i sludge`owego brudu w duchu pionierskich ekstremistów z Neurosis i Godflesh. Na kolejnych krążkach zespół zaczął równoważyć masywne, chaotyczne dźwięki hipnotyczną harmonią ("Oceanic", Ipecac, 2002). Powolną ewolucja stylu przyniosła porównania z melancholikami z Godspeed You Black Emperor, Mogwai czy Mono. W recenzjach ubiegłorocznej płyty "Panopticon" padają często zwroty w rodzaju "gitarowy album roku", "obecnie jeden z najlepszych gitarowych zespołów". Do tego należy dorzucić jeszcze opinię jednego z najlepszych na świecie zespołów koncertowych, na którą pracowali grając trasy m.in. z Dillinger Escape Plan, Neurosis, Eyehategod, Napalm Death, Mogwai, Dlek, Fennesz, Melvins. Lider Isis Aaron Turner prowadzi od 10 lat własną wytwórnię płytową Hydrahead Rec, nakładem której ukazują się głównie niskonakładowe i winylowe krążki kultowych formacji reprezentujących awangardowy, czy jak kto woli, progresywny gitarowy czad (m.in. Botch, Brutal Truth, Cave-In, Converge Dillinger Escape Plan, Drowningman, Jesu, Neurosis).

Dyskografia:

Demo 1998 (Hydrahead, 1998)
The Mosqutio Control (Escape Artist, 1998)
The Red Sea (Second Nature, 1999)
Celestial (Escape Artist, 2000)
Isis/ Pig Destroyer (split 7", Relapse Rec, 2000)
Sgnl05 (Neurot Recordings, 2001)
Oceanic (Ipecac, 2002)
Oceanic - Remixes & Reinterpretation (Daymare/Hydrahead, 2004/05)
Panopticon (Ipecac, 2004)

Więcej:

www.popupmagazine.pl/no8/art13.html
www.sgnl05.com
www.ipecac.com
www.hydrahead.com

JESU

Justin K. Broadrick: wokal, gitara, bas i programowanie Ted Parsons: perkusja Dermot Dalton: bas

Justin K. Broadrick - mogliście o nim nie słyszeć, z pewnością jednak słyszeliście jego i jego muzykę powieloną, przetworzoną i przetrawioną na wiele sposobów przez rzesze naśladowców, epigonów i artystów, którzy jawnie przyznają się do inspiracji. Przykłady? Tricky, Metallica, Faith No More, Danzig, Ministry, Helmet, Devin Townsend, the Beastie Boys, Fear Factory, Rammstein... to dopiero początek naprawdę długiej listy.

Lider Jesu to człowiek - instytucja, postać o ogromnej sile wyrazu i trudnym do przecenienia wpływie na kształt muzyki lat 90-tych i współczesnych. Multiinstrumentalista, autor niezliczonej ilości projektów muzycznych, wśród których prym przez lata wiodła grupa Godflesh definiująca pojęcie rocka industrialnego na równi z Ministry, The Young Gods czy Nine Inch Nails. Prócz tego można go usłyszeć m.in. z Kevinem Martinem w postindustrialno-dubowym Techno Animal, Kevinem Martinem, Johnem Zornem i Lou Ciccotellim (Laika) w noisowo-improwizowanym God, w towarzystwie wyżej wymienionych, oraz Blixy Bargelda (Einsturzende Neubauten) i DJ Vadima w abstract hip-hopowym ICE, czy w radykalnie cyberpunkowym The Curse Of The Golden Vampire, gdzie towarzyszą mu Kevin Martin i Alec Empire (Atari Teenage Riot). Ten sam Justin Broadrick grał kiedyś na stronie A kultowej debiutanckiej płyty "Scum" Napalm Death na nowo definiującej pojęcie ekstremy w muzyce rockowej, by później przewinąć się przez nie mniej legendarne formacje Scorn Micka Harrisa i Painkiller Johna Zorna. Lista projektów Broadricka i stylistyk, w jakich się porusza zdaje się nie mieć końca, podobnie jak lista jego zasług dla współczesnego rocka i awangardy. Justin Broadrick pojawi się w Polsce po raz pierwszy z formacją Jesu, która jest bezpośrednią kontynuacją rozwiązanego przed dwoma laty Godflesh. Jesu to propozycja nieco bardziej refleksyjna, ani trochę jednak mniej ciężka i monumentalna od jej poprzednika. To jakby uwypuklenie melancholijnych i lirycznych wątków muzyki Godflesh.

Drugi z muzyków Jesu, perkusista Ted Parsons to artysta o nie mniej imponującym dorobku, współtworzył do tej pory m.in. formacje Godflesh, Prong, Killing Joke i Swans. Zamykający skład zespołu basista Dermot Dalton współpracował już wcześniej z Broadrickiem w ambientowym Final oraz Cable Regime.

Dyskografia:

Heart Ache (Dry Run Records, 2004)
Jesu (Hydrahead, 2005)

Więcej:

www.avalancheinc.co.uk
www.godflesh.com
www.hydrahead.com

NEUMA

Neuma to projekt powstały na gruzach nieodżałowanego Kobonga, bezsprzecznie jednego z najważniejszych polskich zespołów lat 90-tych. Trudny, być może zbyt progresywny i awangardowy, a z pewnością wyprzedzający swoje czasy Kobong zakończył działalność wraz z odejściem zmarłego niedawno Roberta Sadowskiego (m.in. Houk, Madame). Pozostali trzej członkowie grupy - Maciek Miechowicz (git), Bogdan Kondracki (wokal, bas, obecnie także NYIA i Smolik), oraz Wojtek Szymański (perkusja, także NYIA) postanowili kontynuować działalność pod nowym szyldem debiutując przed dwoma laty krążkiem "Neuma". O ile Kobong porażał obłąkańczą progresją z pod znaku Meshuggah, o tyle Neuma, zbliżyliwszy się nieco do mistrzów z God i Godflesh, zaproponowała program bardziej spójny, spowolniony, eksplorujący transowy walor ekstremalnej muzyki gitarowej, na żywo odzyskujący jednak rozmiar dawnego szaleństwa. Koncerty Neumy mogą być doświadczeniem totalnym, na żywo ten zespół to walec rozjeżdżający wszystko na miazgę, absolutnie powalający nawałnicą dźwiękową.

Obecnie skład zespołu uzupełniają Tomek Krzemiński (bas) i Karol Ludew (perkusja, Moja Adrenalina). W nowym składzie zespół pracuje nad nowym materiałem, który zostanie po raz pierwszy zaprezentowany na koncercie 13 maja. Maciek Miechowicz współtworzy wytwórnię Tone Industria, jeden z najbardziej prężnych w Polsce labeli dedykowanych muzyce niezależnej (m.in. Robert Brylewski, Moja Adrenalina, Tymański Yass Ensamble, Different State, Pieces Of Brain).

Dyskografia:

Neuma (OffMusic, 2003)

Więcej:

www.toneindustria.com

Sample: www.popupmagazine.pl/no8/sample01.html

« Poprzednia
1
Następna »