zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 14 listopada 2024

biografia: Darzamat

28.01.2006  autor: materiały zespołu

strona: 1 z 1

Biografia:

Darzamat powstaje zimą 1995 roku, z inicjatywy dwóch członków blackmetalowego zespołu Mastiphal - Flaurosa i Simona. Swoją nazwę zespół zawdzięcza słowiańskiej mitologii, w której "Darzamat" jest bóstwem sprawującym pieczę nad ogrodami i lasami. Wizja ta doskonale komponuje się z ciemnym, majestatycznym duchem obecnym w kompozycjach muzyków.

Debiutancki album "In the Flames of Black Art", wydany w 1996 roku przez Faithless Production, stanowi w owym czasie pewne novum, jako że jest złożeniem black metalu z rozbudowanymi partiami orkiestralnymi. Tuż przed sesją nagraniową płyty do zespołu dołącza Kate, która agresywny materiał okrasza nutą melancholii i zmysłowości.

Pierwsza płyta zbiera świetne noty zarówno wśród słuchaczy jak i prasy muzycznej. W wielu recenzjach pojawiają się słowa: oryginalność, nowatorstwo, wyjątkowość. Pomimo kilku propozycji kontraktu z zagranicy, Flauros i Simon decydują się na kolejne wydawnictwo pod sztandarem rodzimego Faithless Production.

Latem 1997 roku, były perkusista Dragon - Bomba i gitarzysta - Daamr zostają zwerbowani, aby uzupełnić szeregi zespołu. Tego samego roku muzycy wchodzą do studia, aby zarejestrować kolejny materiał - "In the Opium of Black Veil". Album ten jest kontynuacją drogi obranej na pierwszej płycie. Także i tym razem opinie krytyków są pozytywne, a zespół zdaje się rosnąć w siłę (W roku 2002 obydwa albumy doczekają się reedycji dzięki Metal Mind Productions).

Po podpisaniu kontraktu płytowego z firmą Avantgarde Music (1999), Darzamat wstrzymuje na kilka lat aktywność studyjną. Głównym powodem tak długiej przerwy jest powstawanie PostStreet Studio, którego właścicielem jest Simon. Tam też, w 2003 roku, zostaje nagrany trzeci materiał "Oniriad", nagrywaniu którego towarzyszą nienajlepsza atmosfera i rotacje personalne: Daamr opuszcza zespół, a na jego miejsce przychodzi młody gitarzysta - Chris. Pojawia się nowy bębniarz - Paul. Tuż po nagraniu płyty Kate wyjeżdża z kraju. Ale to jeszcze nie koniec. "Oniriad" staje się kością niezgody pomiędzy założycielami zespołu. Trzecia płyta jest daleko posuniętym eksperymentem muzycznym i wypadkową kilku stylów. Nie takiego efektu spodziewa się Flauros. Zbyt wiele kompromisów, na jakie idzie podczas sesji nagraniowej, przepełniają czarę goryczy. To moment, w którym drogi Simona i Flaurosa muszą się rozejść. Pierwszy z nich skupia się na pracy w swoim studio, drugi podejmuje się stworzenia zespołu na nowo.

Jeszcze tego samego roku Flauros kompletuje nowy skład. Powraca Daamr, który razem z Chrisem zabiera się do komponowania nowego materiału. Aby pożegnać się z konwencją wokalną "piękna i bestia", ale zarazem nie pozbawiać zespołu damskiego wokalu, do składu dołącza nowa wokalistka - Nera, która dysponuje nietuzinkową barwą głosu. Za bębnami zasiada Golem, natomiast dawne programy midi zastąpione zostają instrumentem klawiszowym i osobą Spectre.

W 2004 roku, płytą "SemiDevilish" (Metal Mind Productions), Darzamat rozpoczyna swoją nową historię. Świeży materiał zręcznie łączy black i death metal z mroczną, charakterystyczną dla zespołu atmosferą. Szybko pojawiają się dobre recenzje "SemiDevilish". Pozytywny odbiór płyty skutkuje licznymi zaproszeniami na koncerty. W ciągu krótkiego czasu zespół prezentuje się na wielu festiwalach: "Moscow After Midnight", "Brutal Assault" (z Cannibal Corpse i Impaled Nazarene), "Metal Head Mission" (z Pungent Stench), "Metalmania" (z Cradle of Filth, Apocalyptica, Napalm Death, Arcturus, Katatonia, Pain i Amon Amarth), "Wave Gotik Treffen" (z Tiamat, Atrocity, Darkwell i Mortiss), "Hard Rock Laager" (z Katatonia i Lord Belial), czy "S- Hammer Festival" (z Entombed i Vomitory). Muzycy uczestniczą również w części polskiej trasy "Dark Stars Festival", a także w koncertach promujących "SemiDevilish" w Niemczech, Rosji i na Ukrainie. Album ukazuje się również na licencjach w Rosji (CD Maximum) i Meksyku (Gravis Records), a Darzamat znajduje się na okładce największego meksykańskiego magazynu rockowo-metalowego "Barahunda". Do utworu "In Red Iris" nakręcony zostaje videoclip, którego emisja ma miejsce w kilku stacjach muzycznych, także poza Polską. Kolejny teledysk, który ukazuje się na płycie jako bonus, powstaje do utworu "Era Aggression", a zdjęcia zostają nakręcone podczas festiwalu w Czechach.

Po nagraniu albumu następuje zmiana basisty - miejsce Daamra zajmuje Bacchus. Olbrzymim krokiem muzycznym w historii zespołu jest piąty album w dyskografii Darzamat, zatytułowany "Transkarpatia". Jesienią 2005 roku zespół decyduje się na wejście do studia "Maq", gdzie zostają położone ślady wszystkich instrumentów i wokali. Rewelacją okazuje się jednak dopiero obsada producenta albumu, którym zostaje Andy La Rocque, gitarzysta kultowego King Diamond. Darzamat jako jeden z nielicznych polskich zespołów decyduje się na wyprodukowanie albumu poza granicami Polski, dzięki czemu płyta brzmi imponująco. Jest to stylistyczna kontynuacja zapoczątkowana na "Semidevilish". Jedenaście premierowych kompozycji zawartych na "Transkarpatia" zaskakuje nietuzinkowymi aranżacjami, pełnymi emocji i mrocznych pasji. Dzięki pracy w szwedzkim "Los Angered Recording", nowy album uzyskuje zaskakującą selektywność, a także potęgę brzmienia każdego instrumentu z osobna.

Płyta ukazuje się na początku grudnia 2005 roku, dzięki Metal Mind Productions, a historia toczy się dalej...

Skład:

Nera - wokal
Flauros - wokal
Chris - gitary
Spectre - instrumenty klawiszowe
Bacchus - bas
Golem - perkusja

Dyskografia:

"In the Flames of Black Art" (Faithless Prod. - 1997/reedycja Metal Mind Prod. - 2002)
"In the Opium of Black Veil" (Faithless Prod. - 1999/reedycja Metal Mind Prod. - 2002)
"Oniriad" (Avantgarde Music - 2003)
"Semidevilish" (Metal Mind Productions - 2004)
"Transkarpatia" (Metal Mind Productions - 2005)

Kontakt:

e-mail: darzamat@d.pl, flauros@interia.pl

strona: www.darzamat.art.pl, www.myspace.com/darzamat

« Poprzednia
1
Następna »
Wolisz Beavisa czy Butt-Heada?